Rugiagėlės
Rugiagėlė (Centaurea cyanus). Graižažiedžių (Asteraceae) šeimos, 20—80 cm aukščio, žolinis augalas. Stiebas status, briaunotas, šakotas, voratinkliškai plaukuotas. Lapai lancetiški, apatiniai kotuoti, viršutiniai bekočiai. Graižai pavieniai, šakelių viršūnėse. Vainiklapiai mėlyni, kartais balsvi, rausvi, vidiniai — mėlynai violetiniai. Vaisius 3—4 mm ilgio, su apie 3 mm ilgio skristuku.
Žydi birželio—rugsėjo mėn. Dauginasi sėklomis. Auga pasėliuose, pūdymuose, bergždynuose. įkyri javų piktžolė.
Žaliavoje yra kartaus centaurino, glikozido cichorino, antracianglikozido cianino, antocianidino, poliino, vaško, pelargonino, gleivių, dažinių, rauginių ir 5,16% mineralinių medžiagų.
Vartojami kraštiniai žiedai, surinkti augalui žydint ir išdžiovinti užtemdytoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Sausa žaliava supakuojama į popierinius maišelius ir laikoma tamsioje patalpoje. Žaliava vartojimui tinka ne senesnė kaip 1 metų.
Rugiagėlė gerina apetitą, tonizuoja organizmą, skatina šlapimo išsiskyrimą, turi baktericidinių savybių. Užpilas vartojamas plaukų šaknims stiprinti, pleiskanoms naikinti.
Žiedų nuoviru su kandikais dažomi verpalai ir audiniai mėlyna spalva, primaišius dirvinės aguonos žiedlapių,— violetine spalva. Rugiagėlės žiedų preparatai vartojami parfumerijos ir maisto pramonės gaminiams dažyti.
Receptai su >>
Skaniausi patiekalai su šiuo ingredientu
Kraunama daugiau...