Cholesterolis yra naudingas?

Buvo manoma, kad cholesterolis yra rizikos faktorius, sukeliantis širdies ligas. Firma „Unilever" pasinaudojo šansu gaminti bei parduoti produktus, kurie fitosterolių pagalba mažina bendrą cholesterolio kiekį, taip pat ir pas sveikus žmones. Fitosteroliai, arba augalų steroliai - tai yra grupė steroidinių alkoholių, natūraliai randamų augaluose. Fitosterolio mažais kiekiais yra daržovių aliejuje, ypač šaltalankiuose (1640mg/100g), javų aliejuje (968mg/100g), ir sojų pupelių aliejuje (327mg/100g). Augaluose jis atlieka struktūrinį lastelės membranos vaidmenį, o pas gyvūnus jį atlieka cholesterolis.


De Graffas ir Schuitemakeris savo įžvalgoje įrodė, kad augalų riebalų absobrcija yra reali, tačiau tai didina širdies ligų riziką. [1] Kyla klausimas: ar tokie produktai turėtų būti leidžiami parduoti? Dar labiau fundamentalesnis klausimas yra "Kas pakelia cholesterolio lygį kraujyje?"

Neatsakingumas.

Ankstesnėje Ortho svarstomoje problemoje, „Uniliver" atsakė į pradinį straipsnį apie augalų riebalus.[2] Dažniausiai LDL(Low-density lipoprotein) mažo tankio lipoproteinai yra asocijuojami su širdies ligomis, tačiau „Uniliver" teigia, kad yra saugu ir egzistuoja tiktai teigiami efektai, kai cholesterolis yra mažinamas augalų riebalais, taip pat ir sveikiems žmonėms: „Becel Pro-active širdies ligoms užkirsti". „Uniliver" teigia, kad būtina mažinti padidėjusį cholesterolio kiekį bet kokia kaina. Tai yra labai neatsakingas žingsnis, todėl kad cholesterolis yra būtinas daugeliu atvejų.

Didelio maistingumo medžiaga.

Cholesterolis yra gera maistinė medžiaga. Tai ne tik pirmtakas vitaminui D(dabar susimąstykit, kam pirkti buteliukus su vitaminu D, jeigu pakanka užpilti į organizmą „kuro", iš kurio jis sintetinamas, t.y cholesterolio) ir tulžies rūgštims, bet taip pat lytiniams hormonams, kaip testosteronui, proestrogenui ir estrogenui. Tai taip pat vienas iš svarbiausių struktūrinių komponentų smegenyse. Mažas cholesterolio kiekis stabdo smegenų funkcijas, [3] o turtinga cholesteroliu dieta, atvirkščiai, kaip tik tobulina kognityvinius sugebėjimus. [4] Senatvėje, mažas cholesterolio kiekis turi labai didžiulę įtaką infekcijoms bei širdies nepakankamumui. [5] Cholesterolis yra toks svarbus, kad sumažėję jo kiekiai iššaukia depresiją ir agresiją, o tai jau yra pavojaus ženklai. Mažas cholesterolio kiekis yra viena iš pagrindinių priežasčių smurtiniam[6,7,8] bei savižudiškam elgesiui.[9,10,11] Tai gali būti paaiškinama netiesioginiu seratonino gamybos stimuliavimu cholesteroliu. [12] Kadangi cholesterolis toks svarbus, organizmas didžiąją jo dalį gali pasigaminti pats. Tačiau, per mažas jo vartojimas gali sukelti jo nepakankamumo simptomus.

Geras ir blogas cholesterolis.

Nėra jokio gero ir blogo cholesterolio, kaip ir nėra geros ir blogos gliukozės. Yra tik viena molekulė, kuri nešioja cholesterolio vardą ir tik jam būdingas savybes. Nepaisant to, kiekvienas kalba apie gerą ir blogą cholesterolį, priklausomai nuo lipoproteinų, kurie transportuoja cholesterolį; aukšto ir mažo tankio. Ne dėl to, kad vienas už kitą geresnis, bet dėl to, kad tai grynai asocijuojasi su mirties ir širdies nepakankamumo rizikos nešėjais. Ar šis ryšys yra priežastinis, yra neaišku. Ilgas buvimas nuogam po saule gali būti asocijuojamas su odos vėžiu, tačiau tai nėra priežastis; deginimasis yra tik saulės reakcijos su oda simptomas. Padidėjęs mažo tankio lipoproteinų kiekis kraujyje taip pat yra tik simptomas, tačiau ne priežastis. Kova su simptomais pas sveikus žmones atrodo įtartinai. Tuo labiau, jeigu nežinome kas sukelia padidėjusį jo kiekį.


Cholesterolio reguliavimas.

Cholesterolis yra būtinas daugeliu atveju, todėl mes turime būti labai atsargūs, išimtinai priskirdami padidėjusį cholesterolio kiekį tam tikram susirgimui. Tai, kas pirmiausiai įtakoja cholesterolio lygio reguliavimą, yra pats cholesterolis; cholesterolio perteklius yra transformuojamas į tulžies rūgštis, o cholesterolio kiekiui sumažėjus jo vėl prigaminama ir cholesterolio lygis padidėja. Kai cholesterolio lygis krenta, daugiau cholesterolio yra gaminama ir mažiau verčiama į tulžies rūgštis. Netiesiogiai, riebalų vartojimas taip pat turi įtakos, nes tulžies rūgštys turi suskaidyti dietinius riebalus. Tačiau, tulžies rūgščių gamyba yra grįžtamojo ryšio reakcijos mechanizmas, ir ji nėra sistemos išderinimo faktorius. Oksisteroliai įtakoja šią grįžtamojo ryšio sistemą, kadangi jie yra labai panašūs į cholesterolį.

Oksisteroliai.

Tarpinėse cholesterolio transformacijos grandys į tulžies rūgštis ir atvirkščiai, yra dauguma oksisterolių, natūraliai esančių mūsų organizmuose. Natūralūs oksisteroliai, kaip 7 alfa-, 27-, ir(24S)-hidroksicholesterolis reguliuoja cholesterolio homeostazę. [13] Jie sustabdo cholesterolio gamybą ir stimuliuoja transformaciją į tulžies rūgštis.[14] Deja, taip pat yra oksisterolių, kurie stabdo cholesterolio vertimą į tulžies rūgštis [15] ir stimuliuoja mažo tankio lipoproteinų gamybą.[16] Deja, mūsų mityboje mes vartojame tokius oksisterolius. Dėl dvigubos jungties molekulėje, cholesterolis spontaniškai oksiduojasi 1000 C temperatūroje.[17] Tai gali būti 30% maistinio cholesterolio oksidacijos į žalingus oksisterolius priežastis, į tokius kaip: 7-keto-cholesterolis, 7-beta-cholesterolis, 5-beta, 6-beta-epoksicholesterolis ir 5-alfa, 6-alfa-epoksicholesterolis. Apie 6% šių oksisterolių būna absorbuojami, [18] o tai sukelia cholesterolio ir su juo susimaišiusio oksisterolio, padidėjimą. Be abejo, mes negalime kaltini cholesterolio, kuris yra būtinas ir visiškai nežalingas. Kai kurie oksisteroliai yra citotoksiniai ir mažina mažo tankio lipoproteinų receptorių funkcionavimą, lastelės sienelės pralaidumą ir prostaglandinų gamybą. [19] Oksisteroliai yra atsakingi už mažo tankio lipoproteinų žalingas savybes, ir tai gali paaiškinti mažo tankio lipoproteinų asociacijas su širdies ligomis. [20,21] Oksisteroliai, ypač tokie kaip 7-keto-cholesterolis ir 7-beta-hidroksicholesterolis sukelia širdies ligas. [22,23,24] Aterosklerozės epidemija žymi aukštu oksisterolių kiekiu. [ 25] Oksisteroliai maiste yra taip pat netinkami organizmo apsaugai. [26]

Prevencija.

Signalų užkirtimas, kurie asocijuojasi su liga, nėra ligos užkirtimas. „Becel-Pro active" teiginiai pasiteisintų tik tada, jeigu tyrimai parodytų, kad šio preparato vartojimas mažina širdies ligų riziką. Tačiau tokių studijų niekad nebuvo. Vienas dalykas, kuo „Unilver" užsiima, tai yra kova su pasekmėmis, kai tuo tarpu ligos priežasties pašalinimas yra lengvas ir nieko nekainuoja. Ką mes turime daryti? Turime nustoti šildyti maistą, kuris natūraliai turi cholesterolio. Taigi, daugiau jokios keptos jautienos, produktų, turinčių kiaušinių miltelių, keptų viščiukų, ir stipriai virtų kiaušinių. Žalios žuvies suši yra puiku.

 

» Rašyti komentarą