Sojos ekstrakte nenurodytos genetinės modifikacijos

Kauno miesto valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad vykdant importuojamų maisto produktų valstybinę kontrolę, ištirtas sojos izoflavonų sausas ekstraktas „SOLGEN 40", tai žaliava, naudojama maisto papildų gamybai. Produkte nustatyta daugiau kaip 5 procentai genetiškai modifikuotos sojos, nedeklaruotos nei ženklinimo etiketėse, nei kituose siuntą lydinčiuose dokumentuose.

Pagal Europos ir nacionalinius teisės aktus, informacija apie genetiškai modifikuotus organizmus maisto produktų ženklinimo etiketėse turi būti nurodyta, kai šiuose produktuose yra daugiau kaip 0,9 procento GMO.

Minėtą produkciją iš Izraelio importavo UAB „Aconitum". Įmonei uždrausta 0,025 t neteisingai paženklinto sojos izoflavonų sauso ekstrakto „SOLGEN 40" naudoti maisto papildų gamyboje, tol kol nebus atitinkamai pakeistos galutinio produkto etiketės, jose nurodant informaciją, kad produktas pagamintas iš genetiškai modifikuotos sojos. Priešingu atveju įmonei nurodyta sojos ekstraktą grąžinti tiekėjui arba saugiai sunaikinti.

Numatyta įmonės įvežamus ir gaminamus produktus, jų ženklinimą ir ateityje griežtai kontroliuoti.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Vidos Jarošienės, per 2010 metus, vykdant importuojamų maisto produktų (sojų, kukurūzų, ryžių, rapsų, bulvių gaminių, maisto papildų, duonos, makaronų, saldumynų produktų) valstybinę kontrolę, įvertinus jų riziką, atrinkti 142 maisto produktų mėginiai genetinei modifikacijai nustatyti.

Ištyrus laboratorijoje, nustatyti 8 pažeidimai (2009 m. - 4 atvejai), kai produktų sudėtyje buvo daugiau nei 0,9 procento genetiškai modifikuotų sojų produktų, nenurodytų etiketėje. Šie pažeidimai buvo nustatyti ukrainietiškuose ir turkiškuose konditerijos gaminiuose. Šių saldumynų lydinčiuose dokumentuose ir ženklinimo etiketėse nebuvo informacijos, kad jų sudėtyje buvo naudojami genetiškai modifikuotos sojos produktai. Šių produktų (iš viso - 107 t) realizavimas buvo sustabdytas, nurodyta juos perženklinti teisės aktų nustatyta tvarka.

Lietuvoje leidžiama prekiauti tik Europos Sąjungos teisės aktais įteisintais genetiškai modifikuotais produktais. Šiuo metu Europos Sąjungoje yra patvirtintos 36 genetiškai modifikuotų augalų veislės, kurios leidžiamos naudoti maisto produktų gamyboje. Tai 2 sojų pupelių, 5 - medvilnės, 6- rapsų, daugiau kaip 26 - kukurūzų veislės.

2011-01-24 Lietuvos Respublikos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

» Rašyti komentarą